- GDJE DRUGI VIDE OTPAD MI VIDIMO KORISNU SIROVINU
-
Ekopak je prvi i vodeći operater sistema upravljanja ambalažnim otpadom u Bosni i Hercegovini
-
Ekopak je pionir u Bosni i Hercegovini u procesu uspostave i razvoja sistema upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom
-
Ekopak su osnovale vodeće internacionalne, regionalne i domaće kompanije
-
Rad Ekopaka je zasnovan na najboljim EU praksama, ali i na visokim standardima poslovanja u skladu sa standardima osnivača
-
Ekopak preuzima odgovornost za ispunjenje zakonskih obaveza za sve proizvođače, uvoznike, distributere i trgovce po najnižim održivim troškovima i za dobrobit cijele zajednice
-
Princip rada Ekopaka je jednak tretman za sve - ni osnivači Ekopaka nemaju poseban status
-
Zaposlenici Ekopaka svoje zadatke obavljaju stručno, odgovorno, profesionalno, transparentno, po visokim etičkim normama i u skladu sa svim zakonskim obavezama
-
Ekopak je 32. član krovne evropske organizacije operatera sistema PRO EUROPE čije je sjedište u Briselu
Aktuelnosti
Ekopak ispunio ciljeve za reciklažu i iskorištenje ambalažnog otpada za sve vrste ambalažnih materijala
Ambalažne kompanije koje su na Ekopak prenijele svoje obaveze, i koje koriste znak Zelene tačke na ambalaži svojih proizvoda, šalju jasnu poruku da ispunjavaju zakonske obaveze i da direktno finansiraju uspostavu i razvoj dugoročnog, transparentnog, održivog i efikasnog sistema Zelene tačke u našoj zemlji. Krajnjim potrošačima je omogućeno da aktivno učestvuju u primarnoj selekciji ambalažnog otpada u općinama: Bihać, Gračanica, Orašje, Donji Vakuf, Kladanj, Ključ, Olovo, Breza, Vitez, Novi Travnik, Vogošća i Posušje, a broj općina u kojima se sistem uspješno uspostavlja i razvija se svakodnevno povećava.
Prema Pravilniku o upravljanju ambalažom i ambalažnim otpadom, ove godine su na snagu stupili specifični ciljevi. Ekopak je imao veliki izazov - u uvjetima nepostojanja komunalne infrastrukture i kapaciteta za odvojeno prikupljanje ambalažnog otpada u našoj zemlji, obezbjedio je prikupljanje svih vrsta ambalažnih materijala: plastika, papir, metal, staklo, drvo, višeslojna ambalaža, ambalaža koja sadrži i/ili je onečišćena opasnim materijama, te je zadani procenat ambalažnog otpada vratio u proces iskorištenja i reciklaže.
Zahvaljujući našoj mreži sakupljača iz cijele Federacije BiH aktivnosti na terenu su se realizovale planiranom dinamikom i u planiranom obimu.
Ekopak trenutno radi na finaliziranju godišnjeg izvještaja koji se šalje Federalnom ministarstvu okoliša i turizma i Fondu za zaštitu okoliša FBiH.
U galeriji su postavljene fotografije iz gore pomenutih općina i gradova na kojima se vidi kako je tekao proces prikupljanja ambalažnog otpada za ispunjenje ciljeva.